حمله روسیه به مراکز اینترنت اوکراین

حمله روسیه به اینترنت اوکراین
Padlock, net cable, Russia flag on a smartphone and Russia map, symbolizing the System for Operative Investigative Activities concept or SORM and all Internet censorship in Russia

جنگ روسیه و اوکراین، فارغ از میدان نبرد، در سایر بخش‌ها نیز تاکنون خسارت سنگینی به بار آورده است. این حملات به شکلی عجیب دنیای تکنولوژی را نیز با خود درگیر کرده است و اخیرا نیز سرویس دهندگان اینترنت اوکراین متحمل حملات سایبری گسترده‌ای شده‌اند. با مگ همراه باشید.

سرویس دهندگان اینترنت اوکراین خسارت زیادی دیده‌اند

اوکراین در اوایل این هفته متحمل یک حمله سایبری بزرگ شد که اتصال اینترنت در این کشور را تقریبا به یک دهم میزان قبل از جنگ کاهش داد. بر اساس توئیتی که توسط سرویس دولتی ارتباطات و حفاظت اطلاعات ویژه اوکراین (SSSCIP) منتشر شده است. این حمله علیه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) Ukrtelecom صورت گرفته است. احتمال زیاد کار روسیه بوده است که یک حمله عظیم توصیف شده است.

همان توییت در ادامه گفته بود که حمله خنثی شده است و ISP ها، ارائه خدمات خود را به شهروندان اوکراین از سر می‌گیرند. ماهیت دقیق این حمله همچنان نامشخص است. با این حال، به این سادگی نیست. از سرگیری خدمات باید به تدریج انجام شود. زیرا این حمله زیرساخت اصلی فناوری اطلاعات کشور را هدف قرار داده است.

SSSCIP به منظور حفظ زیرساخت شبکه خود و برای ادامه ارائه خدمات به نیروهای مسلح اوکراین و سایر تشکیلات نظامی و همچنین به مشتریان، به طور موقت ارائه خدمات خود را به اکثر کاربران خصوصی و مشتریان تجاری محدود کرده است.

اولین جنگ سایبری

دیروز، یوری شیهول، رئیس SSSCIP، این حمله را اولین جنگ سایبری در تاریخ بشر توصیف کرد. در همین حال، در دسامبر سال گذشته، آندری کروتسکیخ، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای همکاری‌های بین المللی در امنیت سایبری و مدیر بخش امنیت بین المللی وزارت امور خارجه، گفت که فعالیت‌های نظامی تمام عیار در فضای سایبری در حال انجام است.

وی طی یک سخنرانی در نهمین کنگره سراسری دانشمندان علوم سیاسی که در دانشگاه MGIMO برگزار شد، گفت که جنگ در فضای مجازی در جریان است و به شدت در حال گسترش است. مهم نیست که چقدر بخواهیم بگوییم که همه این جنگ‌ها پنهان است و موضوع بر سر این جنگ یا آن جنگ نیست، در واقع، فعالیت‌های نظامی در فضای سایبری در جریان است.

به گفته GizChina، دیپلمات‌های اوکراینی با دانستن اینکه زیرساخت‌های اینترنتی توسط روس‌ها هدف قرار خواهند گرفت. از ایلان ماسک درخواست پشتیبانی استارلینک را داشتند. مدیر عامل این شرکت نیز با آن موافقت کرد و ماهواره‌های متعددی در سراسر این کشور توزیع شد تا به آنلاین ماندن اوکراین کمک کند.

همچنین ایلان ماسک همچنین گفت که این شرکت در حال کار بر روی دیش‌های ماهواره‌ای متحرک است. هدف قرار دادن دستگاه‌های خاص را برای مهاجمان روسی دشوارتر می‌کند.

منبع : toranji

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *