خالق گیف در سن ۷۴ سالگی درگذشت

خالق گیف

استفان ویلهایت که به فناوری فشرده سازی بسیار علاقه‌مند بود، در سال ۱۹۸۷، گیف را در خانه خود ایجاد کرد.به گزارش مگ او سپس این فناوری را به محل کار خود در CompuServe که اولین ارائه‌ دهنده خدمات اینترنتی گسترده در ایالات متحده بود آورد و در آن جا تغییرات نهایی را روی آن اعمال کرد. ویلهایت پس از بازنشستگی، علاوه بر اشتیاقش به فناوری، مشتاق به گردش و فعالیت در فضای باز بود و از ساخت قطارهایی در زیرزمین خود لذت می‌برد.

باورتان می‌شود که GIF ها اینترنت را ساختند؟!

فرمت GIF یا Graphics Interchange یکی از اجزای عظیم اینترنت از زمان پیدایش آن بوده است. لنس اولانوف (Lance Ulanoff)، سردبیر TechRadar در ایالات متحده، در سال ۲۰۱۶ خاطرنشان کرد که برای وب مسترها در دهه ۱۹۹۰، GIFها به اندازه HTML در فرآیند ساخت وب حیاتی بود. اگر HTML اسکلت وب سایت‌های امروزی ما است، گیف ها نیز پوست و خون آن هستند.

ویلهایت در سال ۲۰۱۳ برای اختراع خود، جایزه یک عمر دستاورد وببی را در نیویورک دریافت کرد و طی آن مراسم، تلفظ صحیح GIF را تکرار کرد و به سادگی بیان می‌کرد که این فرمت در واقع JIF تلفظ می‌شود، نه GIF. وقتی ویلهایت پس از آن از صحنه خارج شد، جمعیت در حمایت از وی با هیجان او را صدا می‌زدند.

در پاسخ به بحث بی پایان در مورد تلفظ این فرمت، ویلهایت به نیویورک تایمز گفت که فرهنگ لغت آکسفورد هر دو تلفظ را می‌پذیرد. اما آن‌ها اشتباه می‌کنند. این یک G نرم است که JIF تلفظ می‌شود.

در حالی که امروزه ممکن است GIF ها را با انیمیشن‌های کوتاهی که در قالب میم‌ها می‌بینید یا در چت‌های گروهی برای دوستان خود می‌فرستید، مرتبط بدانید، اما روزهای اولیه، این فرمت در مقیاسی بسیار کوچک‌تر بود و معمولا فقط از چند فریم با وضوح پایین تشکیل می‌شد.

گیف‌ها، از آغازی فروتنانه تا تبدیل شدن به محوری‌ترین ابزار طنز

از گیف‌ها برای تولید محتوای طنز استفاده میشود. در برخی موارد، از گیف در قسمت‌های به شدت فشرده و در عین حال کامل از کارتون باب اسفنجی، استفاده میشد.

لنس خاطرنشان کرد و گفت که هیچ توسعه دهنده یا هنرمند حرفه‌ای در وب از GIF استفاده نمی‌کند.

آن‌ها در طی زمان مقاومت مثال زدنی داشته‌اند (برخلاف سایر فناوری‌ها) و علی‌رغم اینکه تکنولوژی‌های جدیدی در اطراف آنها ایجاد شده است، اما به خوبی پیشرفت کرده‌اند. پلتفرم هایی مانند Giphy توسط افرادی ساخته شده است که این فرمت را دوست دارند و برخی دیگر همچون Tenor نیز به دنبال آن هستند.

امروزه گیف‌ها جزء حیاتی اینترنت هستند که احتمالا هرگز چیزی جایگزین آن نمی‌شود. بنابراین ویلهایت با دانستن اینکه اینترنت همیشه اختراع او را جشن می‌گیرد، روحش در آرامش خواهد بود. به راستی که نام او همیشه جاودانه خواهد ماند

تلفظ صحیح این فرمت ممکن است برای برخی ناامید کننده باشد. اما این تلفظ ممکن است ادای احترامی به کره بادام زمینی باشد که یکی از سه غذای اصلی برنامه نویسان به شمار می‌رود. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا شما هم از گیف‌ها در شبکات اجتماعی استفاده می‌کنید؟ به نظر شما چرا گیف‌ها اینقدر محبوب هستند؟

منابع : toranji , TechRadar

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *